سوالات متداول

درباره آب‌شده

طلای زینتی دست دومی که دیگر قابل استفاده نیست، در آزمایشگاه های عیارسنجی معتبر، ذوب شده و به شکل قطعات با ابعاد مختلف، به عنوان ماده اولیه صنعت طلاسازی و بین همکاران معامله می‌شود. مزیت طلای آب‌شده نسبت به طلای زینتی، خرید و فروش آن بدون هزینه های جانبی از جمله اجرت، سود فروشنده و مالیات بر ارزش افزوده است.

طلای معامله شده در گلدیکا از جنس طلای آب‌شده است. و از این جهت برای سرمایه گذاری گزینه مناسب تر است.

به دلیل انعطاف پذیری و نرمی طلای خالص، برای ساخت زیورآلات، آن را با فلزات دیگری مانند مس و نقره ترکیب می‌کنند. لذا در قیمت گذاری یک قطعه طلا، میزان خلوص طلای موجود در آن اهمیت دارد که برای نشان دادن میزان خلوص از شاخصی به نام عیار استفاده می‌شود که عمدتاً بر مبنای ۱۰۰۰ یا ۲۴ می‌باشد.

به طور نمونه استاندارد طلای استفاده شده برای زیورآلات در کشورمان، طلای ۱۸ عیار (از واحد ۲۴) معادل عیار ۷۵۰ (از ۱۰۰۰) است که به معنای آن است که ۷۵ درصد از قطعه طلای مذکور، طلای خالص بوده و ۲۵ درصد آن فلزات دیگر است.

معیار خرید و فروش در گلدیکا با عیار استاندارد ایران یعنی ۱۸ عیار است.

یک شماره یا کد شناسایی است که بر روی طلای آب‌شده توسط آزمایشگاه عیارسنجی حک می‌شود و به نوعی شناسنامه طلای آب‌شده است.

کلیه طلاهای عرضه شده در گلدیکا دارای انگ و شناسنامه از آزمایشگاه های معتبر بوده و قابل استعلام از آزمایشگاه ها یا سامانه نمایش جواب انگ طلا می‌باشد.

سکه بهار آزادی یا امامی یک قطعه طلای با وزن ۸.۱۳۳ گرم و عیار ۹۰۰ است که می‌تواند به دلیل عرضه و تقاضا، حباب قیمتی بگیرد. به طور مثال در حال حاضر (۴ اسفند ماه ۱۴۰۱) قیمت ربع سکه ۱۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان و ارزش طلای خام استفاده شده در آن ۶,۰۲۰,۰۰۰ تومان می‌باشد و در صورت خرید ربع سکه، ۵,۴۸۰,۰۰۰ تومان از پرداختی شما بابت حباب سکه است که ممکن است کاهش یابد و شما را متضرر کند.

اما طلای آب‌شده حباب ندارد و نوسانات قیمتی و ریسک کمتری نسبت به انواع سکه دارد.

البته در گلدیکا هم می‌توانید طلای خود را ذره ذره و به صورت آب‌شده خریداری کرده و در زمان تحویل با پرداخت حباب قیمتی به قیمت روز به صورت انواع سکه تحویل بگیرید.

جواب این سوال را هدف شما تعیین می‌کند. می‌خواهید سرمایه‌گذاری پرسودتری داشته باشید و یا می‌خواهید از طلای زینتی استفاده کنید؟

بعضی از طلافروش‌‌ها طلای کارکرده‌ای که از مشتریان خریداری می‌کنند را به صورت غیر رسمی و بدون احتساب اجرت ساخت به مشتری دیگری می‌فروشند. این معاملات حدود ۷ درصد سود برای طلافروش به‌همراه دارد.

برای خرید طلای دست دوم لازم است حتما به طلافروش آشنا و معتبر مراجعه کنید زیرا در بسیاری از موارد برای خرید این طلا فاکتور دریافت نمی‌کنید.

طلای آب‌شده به عنوان ماده اولیه در تولید مصنوعات طلا استفاده می‌شود بنابراین علاوه بر نداشتن اجرت ساخت و مالیات بر ارزش افزوده، حتی سود ۷ درصدی طلافروش را هم ندارد. به همین دلیل، طلای آب‌شده برای سرمایه گذاری مناسب‌تر است.

خرید و فروش طلای آب‌شده در گلدیکا به صورت آنلاین، رسمی و همراه با صدور فاکتور معتبر صورت می‌گیرد. با استفاده از گلدیکا می‌توانید به هر میزانی که می‌خواهید (حتی کمتر از یک گرم) طلای آب‌شده معامله کنید.

اکثر قطعات طلای آب‌شده دارای انگ، وزنی بالاتر از ۳۰ گرم دارند و به ندرت طلای آب‌شده کمتر از ۳۰ گرم یافت می‌شود که این یعنی حداقل قطعه طلای آب‌شده قابل خریداری به صورت فیزیکی به قیمت امروز (۴ اسفند ماه ۱۴۰۱) نیاز به حدود ۶۰ میلیون تومان نقدینگی دارد.

به علاوه قطعه خریداری شده در هنگام فروش باید به صورت یکجا به فروش رسیده و امکان فروش خرد را ندارید.

اما توسط گلدیکا این محدودیت‌ها برداشته شده و می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز هر مقدار که می‌خواهید به قیمت لحظه ای، طلای آب‌شده بخرید یا بفروشید.

طلای آب‌شده به دلیل کاربرد بالایی که در صنعت طلا دارد، به راحتی نقد می‌شود.

طلایی که در سامانه گلدیکا می‌خرید می‌توانید به قیمت لحظه‌ای به گلدیکا بفروشید.

همچنین اگر طلایی از گلدیکا تحویل بگیرید، این طلا معتبر و انگ‌دار است و به سادگی توسط طلافروشی‌های معتبر نقد می‌شود.

خرید طلای آب‌شده از بازار سنتی برای عموم مردم مشکل است. این مشکلات در گلدیکا وجود ندارد زیرا:

 • در گلدیکا می‌توانید به هر میزانی که بخواهید طلای آب‌شده بخرید و یا بفروشید ولی در بازار سنتی می‌باید حداقل یک قطعه کامل طلا را به یکباره خریده یا بفروشید. به عبارت دیگر در گلدیکا می‌توانید ذره ذره پس‌انداز کنید.
 • برای معامله طلای آب‌شده با بازار سنتی به طور معمول باید معرف یا ضامن داشته باشید. به جای این‌ کار می‌توانید در کمتر از یک دقیقه فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت گلدیکا را طی کنید.
 • برای خرید و فروش طلا در گلدیکا نیازی به مراجعه حضوری ندارید. ندارید. همچنین معاملات طلا در گلدیکا به صورت ۲۴ ساعته جریان دارد (حتی در ایام تعطیلی بازار).
 • در بسیاری از مواقع، معاملات طلای آب‌شده در بازار سنتی بدون ارائه فاکتور اتفاق می‌افتد. همچنین در بسیاری از مواقع طلای معامله شده فاقد شماره انگ و آرم آزمایشگاه است و در نتیجه ریسک تقلبی بودن بالاست.
 • گلدیکا با دریافت همه مجوز‌های مورد نیاز برای معامله طلای آب‌شده به صورت آنلاین و با بهره گیری از دانش تخصصی در زمینه طلا، امین شما در امر شناسایی و خرید طلای معتبر و شناسنامه‌دار برای مشتریان بوده و برای تمامی معاملات فاکتور رسمی ارائه می‌دهد. همچنین طلایی که از گلدیکا تحویل می‌گیرید دارای شماره انگ و رسید معتبر می‌باشد.

طلای ‌آب‌شده توسط آزمایشگاه‌های معتبر عیار سنجی شده و شماره‌ای به عنوان انگ روی آن حک می‌شود.

با استعلام تلفنی این شماره از آزمایشگاه و یا استعلام اینترنتی آن از سامانه نمایش جواب انگ طلا، عیار طلای آب‌شده به شما اعلام می‌گردد.

درباره سامانه

ثبت نام در گلدیکا در تنها کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

ثبت نام و احراز هویت در گلدیکا ساده بوده و در چند ثانیه اتفاق می‌افتد. نیازی نیست به جایی مراجعه کنید یا از خودتان عکس، فیلم یا مدرکی بارگذاری کنید. تنها کافی است مالکیت تلفن همراه و حساب‌های بانکی که با استفاده از آنها واریز انجام می‌شود متعلق به خودتان باشد.

یکی از مزیت های گلدیکا سرعت بالای معاملات و دسترسی سریع مشتریان به بازار طلاست به نحوی که مانند هر فروشگاه اینترنتی امکان شارژ کیف پول در گلدیکا از طریق درگاه خرید اینترنتی مطمئن و اختصاصی، برای هر شخص تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به صورت روزانه امکان پذیر است.

برای مبالغ بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان نیز می‌توانید با پشتیبانی تماس بگیرید تا شیوه واریز از طریق مراجعه حضوری به بانک برایتان شرح داده شود.

لازم به ذکر است معاملات در گلدیکا سقف قیمتی ندارد. در هر لحظه از شبانه روز می‌توانید به هر میزان از موجودی کیف پولتان که می‌خواهید، طلا بخرید یا به هر میزان از موجودی طلای خود بفروشید.

همانطور که می‌دانید قیمت طلا همراه با نوسانات لحظه‌ای است. از آنجا که گلدیکا متعهد است تمامی معاملات را دقیقا با قیمتی که در سایت به کاربر نمایش داده شده به انجام رساند، مجبور است برای پوشش اختلاف قیمت طلایی که از قبل خریداری کرده و یا نوسانات قیمتی که ممکن است در آینده اتفاق بیافتد، اختلافی جزئی بین قیمت خرید و فروش قرار دهد.

این تفاوت قیمت خرید و فروش در گلدیکا به نحوی تنظیم شده تا هم برای کاربران سامانه به‌صرفه بوده و هم بتواند ریسک نوسانات قیمتی را پوشش دهد.

قیمت لحظه‌ای در گلدیکا بر اساس قیمت لحظه‌ای معاملات بازار تهران و با استفاده از تکنیک‌های علوم‌داده و هوش مصنوعی در ساعات غیر کاری بازار تعیین می‌شود.

اگر تفاوتی بین قیمت ارائه شده در گلدیکا و سایر تابلو‌های قیمتی آنلاین مشاهده کردید توجه داشته باشید قیمت گلدیکا موثق‌تر و دقیق‌تر است زیرا معاملات در گلدیکا کاغذی، صوری و یا بدون پشتوانه نبوده و بر اساس این قیمت، معاملات به صورت نقدی و لحظه‌ای صورت می‌پذیرد.

ثبت نام در گلدیکا، نیازمند احراز هویت است و به دستور پلیس فتا و با توجه به قوانین و مقررات موجود از جمله قانون مبارزه با پولشویی، کلیه تراکنش های بانکی در گلدیکا (واریزی و برداشت) صرفاً با حساب بانکی خود مشتریان صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است فرآیند احراز هویت در گلدیکا بسیار ساده و در سریعترین زمان ممکن و از طریق شبکه بانکی صورت گرفته و برای این کار نیاز به گرفتن تصویر یا ویدئو و ارسال و بارگذاری هیچگونه مدرکی ندارید.

برای فروش طلا نیز مانند خرید طلا هیچگونه محدودیتی از نظر زمانی و مقداری وجود ندارد و در هر ساعتی از شبانه روز و هر ۷ روز هفته و حتی ایام تعطیل می‌توانید هر میزان از طلای خود را که می‌خواهید به نرخ لحظه‌ای بفروشید و درخواست برداشت موجودی ریالی خود را ثبت کنید.

پس از درخواست برداشت پول، در اولین فرصت، درخواست واریز به حساب مشتری به صورت پایا ثبت می‌گردد و معمولاً در اولین سیکل تسویه پایا (بنا بر دستورالعمل بانک مرکزی) این اتفاق می‌افتد.

البته امکان تسویه حساب زودتر از موعد در برخی از بانکها وجود دارد و در صورت درخواست مشتری و در موارد خاص تسویه آنی نیز امکان پذیر است.

درباره گلدیکا
 • سهولت و نقد بودن:
  کار کردن با سامانه گلدیکا بسیار ساده است زیرا در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید به صورت آنلاین به‌ مقدار نیاز خود طلا بخرید و بفروشید.
  همچنین سرمایه شما در گلدیکا نقد است زیرا تسویه ریالی شما به طور خودکار در کمتر از یک روز کاری به حسابتان واریز خواهد شد.
 • کم هزینه بودن:
  شاید تا کنون متوجه تفاوت بسیار زیاد بین قیمت خرید و فروش مصنوعات طلا شده باشید. این اختلاف، که گاهی تا حدود ۵۰ درصد قیمت نیز می‌رسد، به سبب وجود اجرت ساخت، ‌مالیات بر ارزش افزوده و همچنین سود طلا فروش به هنگام فروش طلا به‌وجود می‌آید. حتی در صورت خرید طلای دست دوم نیز حداقل ۷ درصد تفاوت قیمت در لحظه نخست به مشتری تحمیل می‌شود.
  طلایی که از گلدیکا می‌خرید از نوع آب‌شده است. طلای آب‌شده اجرت ساخت و مالیات‌ بر ارزش افزوده ندارد و سرمایه‌گذاری شما را با کمترین هزینه امکان پذیر می‌سازد.
 • حفظ ارزش دارایی:
  از آنجا که قیمت طلای آب‌شده تابع مستقیم قیمت طلای جهانی و قیمت دلار است، سرمایه‌گذاری خرد و عمده در طلای آب‌شده به شما این امکان را می‌دهد تا در بازه‌های زمانی کوتاه و بلند مدت ارزش سرمایه خود را حفظ کنید.

در گلدیکا هیچ معامله‌ای به صورت کاغذی یا بدون پشتوانه اتفاق نمی‌افتد. طلایی که از گلدیکا خریداری می‌کنید در اسرع وقت از بازار طلای تهران تامین شده و تا لحظه فروش یا تحویل نزد ما به امانت می‌ماند. همچنین حجم قابل توجهی طلا از پیش تامین شده تا معامله‌هایی که در ایام تعطیل و ساعات تعطیلی بازار انجام می‌شوند نیز پشتوانه داشته باشند.

تحویل طلا از ۲۰۰ هزار تومان امکان‌پذیر است . اگر میزان طلایی که می‌خواهید تحویل بگیرید کمتر از ۳۰ گرم است، می‌توانید محصولات استاندارد از قبیل انواع سکه و محصولات معتبر شرکتی دریافت کنید.

در صورت درخواست تحویل بیشتر از ۳۰ گرم امکان تحویل طلای آب‌شده شناسنامه‌دار همراه با فاکتور معتبر وجود دارد که در این صورت هیچ هزینه دیگری (اجرت ساخت، مالیات و ...) برای شما نخواهد داشت.

تعطیلی در گلدیکا وجود ندارد و خرید و فروش و تسویه ریالی به صورت شبانه روزی و در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته انجام می‌شود.

البته در صورت نیاز به تحویل طلا و یا هر مشکلی که نیاز به ارتباط با پشتیبانی تلفنی باشد، بایستی در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ و روز‌های پنجشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۴ (غیر از روزهای تعطیل) با شماره ۰۲۱-۹۱۰ ۹۶ ۱۹۶ تماس بگیرید.

در غیر اینصورت می‌توانید در قسمت پشتیبانی سایت تیکت ثبت کرده و یا با پشتیبانی گلدیکا در شبکه های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام، بله، سروش و ایتا) ارتباط برقرار کنید تا در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.

گلدیکا یک سامانه کاملا رسمی و قانونی است.

معاملات انجام شده در ����������������������لدی��ا پشتوانه طلایی داشته و به ازای آنها فاکتور رسمی دریافت می‌کنید.

خرید و فروش تنها با احراز هویت کاربران میسر بوده و جریان ورود و خروج پول تنها به حساب بانکی کاربر امکان‌پذیر است.

برای مشاهده مجوز‌های گلدیکا از این صفحه بازدید کنید.

ایده اصلی گلدیکا حفظ ارزش سرمایه‌های خرد با تبدیل آنها به طلاست و از این نظر بسیاری از افراد در اولین نگاه گلدیکا را با صندوق‌های طلای بورسی مقایسه می‌کنند.

اما از جنبه‌های مختلف از جمله مالکیت طلا و امکان تحویل گرفتن آن، محدودیت‌های معاملاتی و... تفاوت‌های بسیاری بین این دو وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله مقایسه گلدیکا و صندوق‌های طلای بورسی را مطالعه کنید.

در صورتی که سوال مورد نظر خود را پیدا نکردید،
به قسمت ارتباط با ما مراجعه کنید
آدرس دفتر فنی:تهران، دانشگاه صنعتی شریف، مجتمع نوآوری شهید ستاری، طبقه پنجم، واحد ۵۲۳
کلیه‌ی حقوق برای گلدیکا محفوظ است.